بلاگ

راهنمای خرید خودرو خارجی

شما برای خرید هر خودرویی باید با توجه به پول خود خودرو مورد نظرتان را انتخاب کنید. خودروهای صفر کیلومتر قیمت خیلی بیشتری نسبت به خودروهای کار کرده دارد. که حساب بانکی (موجودی حساب شما) مشخص می کند که چه برند خودرویی و چه مدلی را خریداری کنید. سعی کنید خودروهای چینی چندین سال کارکرده را نخرید. زیرا به مرور زمان خودرو نیاز به تعویض قطعه دارد و قطعات خودروهای چینی خیلی گرانی در بازار موجود هستند.

با توسعه ی صنعت خودرو سازی و افزایش واردات و صادرات خودرو بعضی افراد ترجیح می دهند که خودرو خارجی خریداری کنند. همه ی افراد باید هنگام خرید خودرو به یک سری نکات توجه داشته باشند تا بتوانند خودرویی باکیفیت خریداری کنند.

 

مهم ترین نکات هنگام خرید خودروهای خارجی و وارداتی :

برای خودروهای وارداتی، برگ ترخیص گمرکی وجود دارد که در آن همه ی اطلاعات و مشخصات خودرو ثبت شده و دارای تمام اطلاعات خودرو از جمله: سال تولید، شماره فنی، تجهیزات جانبی، شماره فنی، شماره موتور، شماره شاسی و … می باشد.

دقت داشته باشید، شماره های حک شده در قسمت های مختلف خودرو مانند پشت کمربند ایمنی، لای درب خودرو، بدنه ی داخلی موتور، داخل اتاق، سینی داشبورد، زیر صندلی عقب و … بهتر است به صحیح بودن این اطلاعات پی ببرید.

کد VIN در سمت چپ شیشه ی جلوی خودرو حکم اثر انگشت افراد است. با این کد می توانید از طریق شبکه پست الکترونیکی شرکت سازنده . اطلاعات سال تولید خودرو را استعلام کنید و از خرید خودرو مطمئن شوید.

یکی از اصلی ترین نکته برای خرید خودرو خارجی این است که باید دقت داشته باشید که قطعات فرعی جایگزین قطعات اصلی نشده باشد. برای آگاهی از میزان کارکرد کیلومتر سنج خودرو باید به وسیله ECU اطلاعاتی از کارکرد کیلومتر خودرو بدست آورید. ملاک شما آمپر خودرو نباشد زیرا ممکن است اطلاعات صحیحی در میزان کارکرد کیلومترسنج در اختیار شما قرار ندهد.

هنگام خرید خودروهای خارجی صفر کیلومتر، باید به دیسک چرخ ها و انتهای ترمزها دقت کنید. تا از صفر بودن خودرو مطمئن شوید. همچنین به زائده های میخ مانند در اطراف و وسط لاستیک خودرو توجه کنید. این زائده های بعد از طی کردن 200-300 کیلومتر از بین می روند.

به موتور خودرو توجه کنید. موتور خودرو پس از کارکردن 2-3 کیلومتر به دلیل گرم شدن تغییر رنگ می دهد. همچنین اگزوز آن پس از گرم شدن دچار تغییر شکل می شود. همچنین روغن موتور آن باید تمیز باشد.

اغلب در اتومبیل های صفر روی قطعات مختلف آن چسب هایی می زنند. علاوه بر همه ی اینها اتومبیل های صفر بوی تازگی و نو بودن می دهند که می توانید از این راه نیز از صفر بودن آن اطمینان حاصل کنید.

برای خرید خودروهای دست دوم چه خارجی و چه ایرانی، ابتدا باید بدنه و شاسی خودرو را ارزیابی کنید. این ارزیابی شامل: شاسی، سقف و ستون های خودرو می باشد. اگر شاسی آسیب شدیدی دیده باشد، خودرو از شکل می افتد و باید شاسی کشی شوند اما دیگر استقامت اولیه خود را نخواهند داشت.

پس از بررسی سلامت شاسی باید از نظر فنی بررسی شود که از مهم ترین مسائل در خرید خودروهای دست دوم می باشد. می توان گفت از نظر فنی سالم بودن بسیار مهم است. در کل می توان گفت بسیاری از خودروهای کارکرده در زمان خرید و فروش مشکل فنی دارند.

ترمزها را چک کنید، ترمز دستی نباید زیاد خلاصی داشته باشد. به صدای ترمزها دقت کنید، نباید هنگام ترمز گرفتن صدایی شبیه درگیری دو فلز بشنوید، در این صورت احتمالا لنت ترمز تمام شده و نیاز به تعوبض دارد. اگر هم موقع ترمز کردن فرمان دچار لرزش شد، می تواند ایراد مربوط به دیسک ترمز باشد. اگر سیستم ترمز خودرو ABS است. به چراغ آن دقت کنید.

پدال گاز را بررسی کنید که زیاد ساییدگی نداشته باشد.

نکته هایی برای خرید خودرو وارداتی

رنگ دود اگزوز را بررسی کنید. خودرو را روشن کنید و حتما رنگ دود خروجی از آن دقت کنید. در صورتی که دود اگزوز خیلی سیاه باشد، نشان درست کارنکردن کاربراتور می باشد. و اگر رنگ دود اگزوز آبی بود نشانه ی این است که کاربراتور مشگل استسی دارد.

سیستم برقی خودرو را بررسی کنید. ابتدا سیستم برقی خودرو را حتما چک کنید و بعد با ماشین دور بزنید.

فرمان را تست کنید. هنگام سوار شدن خودرو دقت کنید که فرمان خودرو انحراف نداشته باشد.

سیستم تهویه ی خودرو را تست کنید، زمانی که خودرو را روشن کردید دقت کنید که هیتر و کولر به درستی کار می کنند.

وضعیت رادیاتور خودرو را ارزیابی کنید. دقت کنید که جایی از خودرو نشتی آب وجود نداشته باشد. میله اندازه گیری روغن را بررسی کنید که لکه، خال های تیره و یا قطره های آب روی میله نباشد که از نشانه ی خرابی رینگ پیستون می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *